18. apríl Svetový deň kultúrneho dedičstva
Etnografický kolorit krajín strednej a východnej Európy
Svetový deň kultúrneho dedičstva, ktorý sa oslavuje 18. apríla, je medzinárodný sviatok vyhlásený UNESCO s cieľom zvýšiť povedomie o dôležitosti ochrany svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. V tento výnimočný deň ľudia na celom svete oslavujú kultúrnu rozmanitosť a zamýšľajú sa nad hodnotou zachovania jedinečných miest, tradícií a lokalít, ktoré majú pre ľudstvo mimoriadny význam.
Prečo je Svetový deň kultúrneho dedičstva dôležitý?
Kultúrne dedičstvo je naša spoločná história, identita a pamäť. Ochrana tohto dedičstva zachováva kultúrnu rozmanitosť v čase rastúcej globalizácie. Zároveň je dôležité harmonicky spájať historické priestory s modernými funkčnými riešeniami, ktoré umožňujú využívať historické budovy podľa moderných potrieb.
Spoločnosť DOLLE s bohatou históriou výroby schodísk tejto výzve dokonale rozumie. Jej výrobky sú navrhnuté tak, aby harmonicky zapadli aj do tých najhistorickejších interiérov a zároveň poskytovali funkčnosť a bezpečnosť požadovanú v 21. storočí.
Poľský folklór je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie v súčasnom dizajne interiérov
Tradičné motívy z regiónov ako Podhale, Łowicz či Kašuby prinášajú do priestoru jedinečný charakter a teplo. Farebné výšivky, výrezy a vyrezávané vzory sa výborne hodia k prírodným materiálom, ako je drevo. Schody DOLLE, ktoré spájajú funkčnosť s estetikou, môžu niesť tieto prvky. Zavedenie poľskej tradície do interiéru neznamená vzdanie sa modernosti – je to spôsob, ako vytvoriť výnimočnú atmosféru. DOLLE sa inšpiruje miestnou identitou a vytvára riešenia, ktoré spájajú históriu s dizajnom budúcnosti.

Čechy – jemné a elegantné ľudové farby
Dominantnými farbami sú teplé odtiene červenej, modrej a žltej na bielom alebo krémovom pozadí. Moravské kroje sa vyznačujú sýtymi farbami s výraznými kvetinovými výšivkami. V českých interiéroch patria k tradičným farebným kombináciám prírodné drevo s akcentmi červenej a modrej farby.

Slovensko – mimoriadne živá a dynamická paleta farieb
Dominuje intenzívna červená, žltá, modrá a zelená farba, často s čiernymi akcentmi. Liptov je známy svojimi červenými výšivkami na bielom plátne a Detva svojimi charakteristickými žlto-červenými kombináciami. V tradičných slovenských interiéroch nájdete maľovaný nábytok s kvetinovými motívmi a naše schodiská, dokonale dopĺňajú takéto interiéry, často s ručne maľovanými prvkami.

Rumunské ľudové umenie s charakteristickou trojicou farieb: intenzívna červená, sýta čierna a čistá biela.
Táto kontrastná paleta sa vyskytuje najmä v Sedmohradsku a v oblastiach obývaných komunitou Székelys. Tradičné rumunské výšivky na bielom plátne s červenými a čiernymi vzormi sú charakteristické pre tento región a symbolika týchto farieb je hlboko zakorenená v kultúre – červená znamená život a lásku, čierna zem a stabilitu a biela čistotu. Schodiská DOLLE dokonale zapadajú do tejto výraznej palety a ponúkajú klasické drevené schodiská aj moderné vzory.

Chorvátsko – od stredomorskej svetlomodrej a bielej farby dalmatínskeho pobrežia až po intenzívnejšie farby kontinentálnej časti krajiny.
Pre Slavónsko sú charakteristické výšivky červenými, čiernymi a zlatými niťami. Na Istrii prevládajú zemité tóny s červenými akcentmi. Tradičné chorvátske interiéry kombinujú prírodné materiály s akcentmi intenzívnych farieb. Naše schodisko dokonale zapadá do tejto estetiky a kombinuje prírodné drevo s jemnými farebnými akcentmi.

Litva – tlmená a prirodzená paleta farieb
Prevládajú zemité tóny hnedej, zelenej, tlmenej červenej a tmavomodrej. Charakteristické litovské tkaniny sú pruhované tkaniny v tlmených zemitých farbách, často s červenými akcentmi. Tradičné litovské interiéry sa vyznačujú jednoduchosťou a funkčnosťou s použitím prírodných materiálov. V takýchto priestoroch sa oplatí zvýrazniť prírodnú štruktúru dreva, niekedy s jemnými ozdobami inšpirovanými litovskou symbolikou.
Pozrite sa, ako naše schodisko, môže harmonicky zapadnúť aj do tých najautentickejších etnografických interiérov a pôsobiť ako most medzi tradíciou a modernou.

Etnografické farby týchto krajín dokonale korešpondujú s filozofiou spoločnosti DOLLE, ktorá ponúka schodiská prispôsobené rôznym štýlom interiéru – od tradičných až po moderné interpretácie folklóru.
Tradícia sa stretáva s modernosťou
História spoločnosti DOLLE, ktorá už desaťročia dodáva vysokokvalitné schodiská do budov v celej Európe, ukazuje, ako možno rešpektovať architektonické dedičstvo a zároveň inovovať. Výrobky spoločnosti, od klasických drevených schodísk až po moderné oceľové a sklenené konštrukcie, umožňujú harmonické spojenie minulosti a súčasnosti.
V súvislosti s Dňom svetového dedičstva je potrebné zdôrazniť, že zachovanie pamiatok neznamená ich zmrazenie v čase, ale skôr ich šikovné prispôsobenie moderným potrebám pri zachovaní ich historickej hodnoty. Naša spoločnosť so svojimi skúsenosťami a pochopením rôznorodých kultúrnych kontextov dokonale zapadá do tejto filozofie a poskytuje riešenia, ktoré rešpektujú minulosť, ale zároveň hľadia do budúcnosti.