Aké schody pre váš domov by ste si mali vybrať?

Pri výbere nových vnútorných schodov pre váš domov stojíte pred mnohými možnosťami. Ktoré schody budú dizajnovo, materiálovo a rozmerovo najlepšie? Aké schody do domu si vybrať? V dnešnom článku sa pozrieme na kľúčové aspekty, ktoré stoja za zváženie, aby ste sa rozhodli čo najlepšie.

Odpoveď na otázku – aké schody si vybrať – však nie je jednoduchá. Naša spoločnosť ponúka cez 7 000 rôznych modelov schodov, takže výber je naozaj obrovský. Ako sa zorientovať v tejto rozmanitosti? Snáď vám dnešný vstup trochu uľahčí výber.

Ktoré schody si vybrať pre váš domov – kľúčové otázky

Ak sa rozhodujete, aké schody si vybrať do svojho domova, mali by ste najskôr zvážiť niekoľko kľúčových otázok. V prvom rade by ste mali brať do úvahy špecifickosť miestností, kde sa majú schody nachádzať. Rôzne schody budú dobre fungovať vo veľkých, priestranných interiéroch, zatiaľ čo iné budú dobre fungovať v malých miestnostiach.

Druhou otázkou je predpokladaná frekvencia a spôsob používania schodov. Veď iné očakávania máme napríklad od príležitostne využívaných podkrovných schodov a iné od schodov spájajúcich poschodia, po ktorých prejdeme niekoľkokrát denne.

Dôležité sú však aj preferencie používateľov. Samozrejme, že všetky schody by mali byť pohodlné a bezpečné, no starší ľudia a rodičia s malými deťmi majú trochu iné očakávania. A na záver ešte jedna, nemenej dôležitá záležitosť – dizajn. Schody totiž musia aj vizuálne ladiť so štýlom interiéru.

Existuje mnoho aspektov, ktoré stojí za to vziať do úvahy pri rozhodovaní, aké schody si vybrať do svojho domova a je ťažké ich všetky do hĺbky rozobrať v jednom článku. Dnes sa zameriame na niekoľko kľúčových problémov, ale odporúčame vám sledovať náš blog, pretože téma tu bude pravdepodobne veľakrát rozoberaná a podrobne vysvetlená.

Z čoho sú vnútorné schody vyrobené?

Otázka, aké schody si vybrať do svojho domova, je veľmi na mieste. Materiál, z ktorého sú schody vyrobené, je rozhodujúci nielen pre ich estetiku, ale aj životnosť. Bez ohľadu na to, čo si vyberiete (oceľ, drevo, sklo…), vždy dbajte na kvalitu použitých materiálov. Vyberte si produkty od renomovaných výrobcov, skontrolujte materiálové certifikáty.

Jedným z najobľúbenejších materiálov na schody je samozrejme drevo. Mlynárske schody, tradičné schody, podkrovné schody a stupne pre modulové a točité schody sú v našej spoločnosti vyrábané z dreva najvyššej kvality, ktoré pochádza z obnoviteľných lesov certifikovaných FSC®.

Z čoho by mali byť schody do domu?

V ponuke sú aj kovové schody – najčastejšie sa však tento materiál používa na podkrovné schody. Sú o niečo ťažšie a drahšie ako drevené podkrovné schody, no odolnejšie voči zaťaženiu. Pri výbere materiálu na schody musíme brať do úvahy vlastné očakávania týkajúce sa výstupu do podkrovia a spôsobu jeho využitia.

Aké sú rozmery schodiska?

Rozmery schodov sú ďalším dôležitým aspektom, ktorý ovplyvňuje komfort ich užívania a harmóniu priestoru. Vnútorné schody v dome by mali byť predovšetkým funkčné, bezpečné a pohodlné na používanie a aby tieto požiadavky spĺňali, musia mať zodpovedajúce rozmery. Stavebný zákon špecifikuje využiteľnú šírku schodiska alebo výšku stupňov, ale neukladá konkrétnu výšku schodiska.

Oplatí sa ho však prispôsobiť špecifickosti priestoru a všeobecne uznávaným normám. Kľúčom bude výpočet dĺžky a šírky kroku. Aby sme to dosiahli, musíme najskôr zmerať výšku celého schodiska. Ak je výška podlahy v našom dome napr.3 m, musíme ju vydeliť predpokladanou výškou schodu. Predpokladá sa, že pre pohodlné používanie schodov by výška schodov mala byť 15 cm. Tieto hodnoty ukazujú, že na naše schody budeme potrebovať schody s 20 supňami.

Vybrať správny rozmer schodov však nie je jednoduchá záležitosť. Veľa závisí okrem iného aj od toho, či sa rozhodneme napríklad pre rovné schody alebo krídlové schody. Naša ponuka zahŕňa schody, ktoré je možné ľubovoľne konfigurovať v závislosti od špecifík interiéru.

Vždy môžete ťažiť z vedomostí a skúseností našich špecialistov. Pomôžu vám optimálne prispôsobiť dizajn schodiska vašim očakávaniam. Podporu môžete získať v každej fáze – od prispôsobenia schodov k projektu až po ich inštaláciu.

Využili ste naše rady? Ukážte fotografie, radi ich ukážeme v tomto článku.

Kúpte si online

Modulové schody DUBAI – na mieru

Modulové schody DUBAI – na mieru

››
Mlynárske drevené schody PARIS – na mieru

Mlynárske drevené schody PARIS – na mieru

››