Pohybový senzor na schodisku – ktorý si vybrať a ako ho pripojiť?

Pohybové senzory sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou domácich systémov a ich použitie na schodoch ponúka množstvo výhod. Pohybový senzor je nielen modernou vychytávkou, ale aj mimoriadne funkčným doplnkom, ktorý zvyšuje komfort a bezpečnosť pri používaní schodov.

Výberom správneho modelu a dodržiavaním pokynov na inštaláciu si môžeme v našom dome užívať pohodlie a úsporu energie. Ako však pripojiť pohybový senzor na schodoch a ktorý pohybový senzor na schody bude vhodný? V dnešnom príspevku sa pozrieme na tento problém a povieme vám, ako si vybrať správny model snímača a ako ho správne nainštalovať.

Aký snímač pohybu na schody?

Pohybové senzory nachádzajú v našich domácnostiach široké uplatnenie. Dajú sa využiť mnohými spôsobmi. My sa však dnes zameriame na pohybové senzory integrované s osvetlením na schodoch. To všetko preto, aby bol pohyb po schodoch pre členov domácnosti pohodlný a bezpečný. Na úsporu energie sa používajú aj pohybové senzory integrované s osvetlením.

Aby som to zhrnul, na schodoch sú inštalované pohybové senzory, ktoré zapínajú osvetlenie pri výstupe po schodoch. Preto sa oplatí optimálne prispôsobiť riešenie individuálnym potrebám a očakávaniam. Ale ako na to? Aký pohybový senzor na schody si mám vybrať? Na trhu sú dostupné rôzne typy snímačov, ktoré sa líšia funkčnosťou, rozsahom a doplnkovými možnosťami. Na čo si teda dať pozor pri výbere toho správneho modelu?

Pohybový senzor prispôsobený typu schodiska

Samozrejme, kľúčovou otázkou pri výbere modelu pohybového senzora pre schody je konfrontácia s vašimi vlastnými očakávaniami a preferenciami. Ukazuje sa však, že kľúčový je aj model schodov, ktoré plánujeme takýmto senzorom vybaviť. O ideálnej funkčnosti pohybového senzora sa môžeme baviť len vtedy, keď reaguje len na ľudí vchádzajúcich po schodoch.

Parametre, na ktoré si musíme dať pozor, sú možnosť presného nastavenia rozsahu a uhla detekcie. V prípade modulárnych alebo točitých schodov, obľúbených v modernej výstavbe, by sme mali zamerať svoju pozornosť na jednoprvkové snímače pohybu.

Pohybový senzor pre schody

Ak sa rozhodneme pre schody, ktoré sú otvorené alebo zabudované len z jednej strany, musíme dbať najmä na to, aby pohybový senzor nezapol svetlo pri prechode okolo schodiska. Náš senzor by preto mal takýto pohyb ignorovať. Z tohto dôvodu sú aktívne optické senzory vhodnejšie pre modely schodísk, ako sú modulárne, mlynské alebo točité schody, ako PIR senzory.

Aktívne optické senzory fungujú tak, že vysielajú lúč svetla. V prípade otvorených schodov budú hitom jednoprvkové senzory s úzkym uhlom detekcie. Možnosť optimálneho prispôsobenia senzora schodisku zabezpečia senzory s možnosťou nastavenia dosahu s presnosťou 10 cm. Pre otvorené schody stojí za výber takýchto modelov.

Ako pripojiť snímač pohybu na schodoch?

Keď už ste si vybrali vhodný model pre vaše schody, je tu ešte jeden problém – ako pripojiť pohybový senzor na schodisko? Pripojenie snímača pohybu sa môže zdať komplikované, ale so správnymi tipmi je to úloha, ktorú by mala zvládnuť väčšina. Kde teda začať a ako pripojiť pohybový senzor na schodoch? Prevažná väčšina pohybových senzorov je určená na povrchovú montáž.

Než začnete pracovať, nezabudnite, že všetky činnosti by sa mali vykonávať s vypnutým napájaním. Rôzne modely snímačov môžu mať rôzne schémy zapojenia. Preto by sme sa mali riadiť predovšetkým návodom priloženým k senzoru, ktorý by mal špecifikovať jednoduchú inštaláciu senzora a jeho konfiguráciu. Návod zvyčajne obsahuje schému zapojenia, ktorú musíme dodržiavať.

Určuje, ako je snímač pohybu pripojený medzi napájaný prijímač (lampa, LED osvetlenie) a zdroj energie. Ak neviete čítať konkrétnu schému, najbezpečnejším riešením je využiť služby skúseného elektrikára. Potom si môžete bezpečne užívať novú funkčnosť na svojich schodoch bez vynaloženia námahy.

Kúpte si online

Modulové schody DANZIG – na mieru

Modulové schody DANZIG – na mieru

››
Modulové schody DUBAI – na mieru

Modulové schody DUBAI – na mieru

››
Modulové schody SYDNEY– na mieru

Modulové schody SYDNEY– na mieru

››