Strešný poklop – nutnosť alebo pohodlie?

Strešný výlez nám umožňuje vstup na strechu priamo zvnútra budovy – prvé poschodie, podkrovie alebo povalu.

Rozhodnutie o inštalácii strešného výlezu by sa malo objaviť už na úrovni projektovania domu, pretože v mnohých prípadoch je jeho prítomnosť vyžadovaná platnými predpismi. Je však potrebné zvážiť túto otázku, aj keď to nie je potrebné. Prečo? Zistite, prečo sa oplatí vybrať strešný poklop a kedy je takáto konštrukcia povinná zo zákona.

Strešný poklop – kedy je potrebný?

Ak ste práve v štádiu projektovania vášho domu, oplatí sa návrh strešného výlezu prediskutovať s architektom. V niektorých prípadoch projektant automaticky použije takúto štruktúru, pretože to vyplýva zo zákonných ustanovení. Uvádza, že v budovách s najmenej dvoma poschodiami – viacposchodové budovy a domy s podkrovím – je potrebné inštalovať výstup na strechu vo forme poklopu. Vyplýva to z nariadenia ministerstva vnútra, ktoré upravuje technické podmienky, ktoré musia budovy spĺňať.

Poklopy sa však navrhujú nielen z nutnosti a nielen v budovách uvedených v nariadení. Aj keď sa poklopy väčšinou inštalujú do striech so sklonom 7 až 65 stupňov, v praxi sa môžeme stretnúť aj s poklopmi pre ploché strechy. Prečo je toto riešenie také populárne a dychtivo používané? O tom sa dočítate v nasledujúcich odstavcoch.

Strešný poklop – kedy je vhodný?

Strešné poklop sú konštrukcie, ktoré umožňujú jednoduchý a bezpečný prístup na strechu priamo z vnútra budovy. Štandardný strešný výlez sa skladá z rámu a výklopného veka, ktorý sa otvára pod uhlom min. 60 stupňov (optimálne otvorenie je 90 stupňov). Šírka otvoru strešného poklopu umožňuje voľný priechod dospelej osobe. Okrem toho je veko dodatočne chránená proti samovoľnému zatvoreniu, takže je úplne bezpečno. V akých prípadoch môžeme potrebovať takýto výstup na strechu? Bezpečný a pohodlný výstup na strechu bude fungovať v mnohých situáciách. V prvom rade uľahčí vymetanie komínov, montážne a pokrývačské práce. Strešný výlez preto okrem iného uľahčí:

• povinné kontroly komínov

• odstraňovanie snehu zo strechy

 • montáž fotovoltických inštalácií, vzduchotechniky, antén

• údržba a opravy striech

 Strešný výlez tiež zabezpečí lepšie vetranie povaly alebo podkrovia a môže slúžiť ako úniková cesta pri požiari. Preto sa oplatí o takomto riešení uvažovať nielen z nutnosti, ale aj pre bezpečnosť a komfort používania. Uľahčenie prístupu na strechu môže byť obzvlášť dôležité v prípade plochých striech. Údržba, čistenie alebo oprava strechy sa potom môže ukázať ako oveľa ekonomicky výhodnejšia.

Poklop na plochú strechu – čím je výnimočný?

Výlezy na plochú strechu by mali mať pohodlnú vzdialenosť od interiéru budovy. Preto sú často ponúkané s podkrovnými schodmi prispôsobenými takémuto riešeniu. Konštrukcia poklopu na plochú strechu musí byť predovšetkým bezpečná, preto využíva plynové pružiny, ktoré uľahčia otváranie poklopu a chránia ho pred samovoľným zatvorením. Dôležitá je aj otázka cirkulácie vzduchu. Výlezy na plochú strechu sú vybavené tesniacim golierom, ktorý chráni vstup na strechu pred vniknutím vody, snehu alebo nečistôt. Štruktúra krytu takéhoto poklopu môže mať tvar kupoly alebo mierny sklon, ktorý zabráni hromadeniu vody. Ako si vybrať správny poklop na plochú strechu?

Poklop na plochú strechu od DOLLE

Výlez na plochú strechu ponúkaný firmou Dolle je optimálnym riešením, ktoré zaisťuje bezpečný, odolný a pohodlný výstup na plochú strechu. Jednou z hlavných výhod poklopu je ľahká modulárna konštrukcia, ktorú je možné kombinovať s podkrovnými schodmi DOLLE clickFIX® a hliníkové schodíky inštalované v boxových moduloch umožnia maximálny komfort pri použití výstupu na strechu. Kompatibilita s modelom schodiska CLICKFIX® 76G VARIO (až do výšky 415m) umožňuje optimálne prispôsobiť strešný vstup vašim potrebám a očakávaniam.

Poklop na plochú strechu DOLLE zaručuje bezpečnosť a pohodlie pri používaní vďaka ergonomickému madlu a dvom plynovým pružinám. O ľahké otváranie a zatváranie krytu sa starajú plynové pružiny a maximálnu bezpečnosť zaisťuje ergonomická rukoväť a zabudovaný západkový zámok s možnosťou inštalácie zámku na kľúč. Kryt poklopu je vyrobený zo žiarovo pozinkovanej ocele, ktorá zaisťuje optimálnu odolnosť voči meniacim sa poveternostným podmienkam. Je vybavená integrovaným ventilačným systémom, ktorý zabraňuje kondenzácii vodných pár a tvorbe plesní.

Špeciálne tesnenie umožňuje voľnú cirkuláciu vzduchu vo vnútri boxu a zároveň zabraňuje vniknutiu lístia alebo nečistôt do boxu. Voda sa na poklope nehromadí, pretože má sklon 1 cm/m. Výlez na plochú strechu Dolle sa tiež jednoducho inštaluje – bez potreby použitia výložníka. Ľahko ho nainštalujete samostatne a možnosť použitia prídavných modulov (max. 4) umožňuje optimálne prispôsobiť poklop hrúbke stropu a strešného krytu. Pozrite si modely podkrovných schodov DOLLE, ktoré sú kompatibilné s výlezom:

clickFIX® 76 Gold / špeciálna veľkosť clickFIX® 76 Gold

• clickFIX® Thermo / clickFIX® Thermo Comfort

• Špeciálna veľkosť REI 45 (výška krabice 45 cm)

• Špeciálna veľkosť REI 45 Comfort

• Špeciálna veľkosť SW-56 (výška krabice 45 cm)

• CLICKFIX® 76G VARIO (do výšky 415 cm)