Z čoho vyrobiť vonkajšie schody? Najlepšie riešenia za dostupné ceny

Vonkajšie schody poskytujú spojenie medzi záhradou a vstupom do budovy alebo balkónom. Vhodne zvolené zaisťujú užívateľom nielen bezpečnosť a pohodlie, ale aj perfektne zdobia nehnuteľnosť.

Vzhľadom na neustále vystavenie poveternostným vplyvom musia byť vonkajšie schody obzvlášť odolné voči zničeniu. Poradíme vám, aké vonkajšie schody vyrobiť za prijateľnú cenu.

Ako urobiť vonkajšie schody?

Pri plánovaní schodov mimo budovy musíme brať do úvahy ich špecifickosť. Pri exteriérových schodiskách sú dôležité nielen ich estetické hodnoty, ale aj funkčnosť, bezpečnosť používania, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a meniacim sa podmienkam prostredia, ako aj jednoduchosť čistenia a údržby.

 Ako urobiť vonkajšie schody? Vonkajšie schody by mali mať stupne dostatočne široké, aby sa po nich dalo ľahko pohybovať. Okrem toho, ak ich výška presahuje 0,5 m, musia byť vybavené balustrádou. K množstvu voľného priestoru na pozemku treba prispôsobiť aj typ schodov. Majitelia veľkých záhrad si môžu kľudne zvoliť rovné schody. V menšom priestore môžu byť zase lepším riešením točité schody, ktoré nezaberú veľa miesta. Tento typ schodov bude fungovať aj ako prepojenie medzi záhradou a balkónom.

 Z čoho vyrobiť vonkajšie schody? Na stavbu modulových schodísk by ste si mali vybrať materiál, ktorý je odolný voči oderu a vydrží aj veľké zaťaženie. V prípade vonkajších schodov zohráva veľmi dôležitú úlohu aj ich správne uchytenie. Na zaistenie bezpečného používania aj počas dažďa alebo snehu by schodíky mali mať protišmykovú úpravu.

Inštalácia vonkajších schodov je zvyčajne dlhodobá investícia, preto ich treba dôsledne zladiť so štýlom stavby a úpravou záhrady. Točité schody budú dobrým doplnkom k moderným a minimalistickým stavbám, zatiaľ čo rovné sa budú lepšie hodiť k tradičným a rustikálnym stavbám.

Vonkajšie schody – z čoho sa vyrábajú?

Na zhotovenie vonkajších schodísk môžeme použiť rôzne materiály. Z čoho vyrobiť vonkajšie schody? Medzi najčastejšie vyberané materiály patria:

• oceľ,

• betón,

• drevo,

• prírodný kameň,

• plasty.

Aký je najlacnejší spôsob výroby vonkajších schodov?

Ak chceme vonkajšie schody za výhodnú cenu, oceľové schody môžu byť dobrou voľbou. Najčastejšie sú vyrobené z pozinkovanej ocele, ktorá je odolná voči korózii. Oceľové schody neabsorbujú vlhkosť a nie sú poškodené atmosférickými faktormi: mrazom alebo vysokou teplotou. Oceľ je navyše schopná vydržať veľké zaťaženie, takže zaisťuje stabilitu pri pohybe.

Schody tohto typu môžu mať perforované stupne, čo uľahčuje odstraňovanie vody a nečistôt z nich a následne – chráni pred pošmyknutím pri dažďoch a uľahčuje čistenie. Oceľové schody sú dostupné v špirálovej aj rovnej verzii – tá druhá je rozhodne výhodnejším riešením. Oceľové schody sa odporúčajú najmä do moderných budov.

 Z čoho by mali byť vonkajšie schody vyrobené, aby sa znížili náklady na inštaláciu? Pomerne lacným riešením sú schody z pozinkovanej ocele. Tento typ schodov vyzerá mimoriadne prirodzene a elegantne, no je oveľa funkčnejší a odolnejší ako drevené schody.

Takéto schody nevyžadujú špeciálnu údržbu a ich čistenie je jednoduché. Hodia sa do moderných záhrad aj do záhrad zariadených vo vidieckom štýle.

Využili ste naše rady? Ukážte fotografie, radi ich ukážeme v tomto článku.

Kúpte si online