Zábradlie na schodoch – v akej výške?

Bezpečnosť v domácnosti je prioritou, najmä pri schodoch. Jedným z kľúčových prvkov zaisťujúcich stabilitu a pohodlie pri používaní schodov je zábradlie. V tomto článku sa budeme zaoberať témou vhodnej výšky inštalácie zábradlia na schodoch, aby sme dosiahli harmóniu medzi funkčnosťou a estetikou. Takže dnes budeme diskutovať o probléme: v akej výške by malo byť madlo zábradlia inštalované?

Aká je výška madla na schodoch?

Mnohí z nás si nevedia predstaviť používanie schodov bez zábradlia. Nie je na tom nič zvláštne, pretože zábradlie nám dáva pocit stability a zaisťuje bezpečnosť pri pohybe medzi podlažiami alebo poschodiami v našich domoch či bytoch. Preto nemusíte nikoho presviedčať, aby použil toto riešenie. Pochybnosti však vyvoláva iná otázka – v akej výške má byť zábradlie namontované na schodisku?

Aká výška madla na schodisku zaisťuje najlepší komfort používania a zároveň pôsobí esteticky? Rovnováha medzi estetikou a bezpečnosťou je kľúčovým aspektom, ktorý musíme vziať do úvahy pri určovaní, aká výška zábradlia je najlepšia. Pozrime sa teda na vyváženie týchto dvoch problémov.

V akej výške by malo byť zábradlie inštalované – právne otázky

Ak sa pýtate, do akej výšky inštalovať zábradlie na schodisko, nezabudnite, že na toto rozhodnutie vplýva viacero faktorov, ako sú bezpečnostné normy, potreby členov domácnosti a dizajn priestoru. Poďme sa teda pozrieť na odporúčania týkajúce sa výšky zábradlia, počnúc právnou otázkou.

Predpisy uvádzajú, že všade tam, kde sú schody vyššie ako pol metra, je potrebná balustráda. Udávaná výška zábradlia pre rodinné domy a viacpodlažné budovy je 0,9 metra. V prípade viacgeneračných budov alebo vzdelávacích inštitúcií je stanovená na 1,1 metra.

V akej výške by malo byť madlo – vzhľadom na pohodlie a bezpečnosť

V súkromných domoch otázka, v akej výške inštalovať zábradlie schodiska, často závisí od individuálnych preferencií používateľov. Pri určovaní výšky často berieme do úvahy nielen očakávania z hľadiska komfortu používania, ale aj z hľadiska estetiky.

Výška zábradlia 90 cm by mala byť pohodlná pre väčšinu dospelých používateľov. Toto je tiež najštandardnejší rozmer, ktorý vám umožňuje bezpečne a voľne pohybovať rukou na zábradlí pri stúpaní po schodoch.

Výška sa však dá prispôsobiť o niečo presnejšie výške členov domácnosti. Typicky je madlo inštalované vo výške od 85 cm do 100 cm. Špecifiku interiéru a konkrétne jeho výške od podlahy po strop, by sa mala prispôsobiť aj výška zábradlia, aby to celé vrátane schodov pôsobilo esteticky.

Na vizuálnu stránku bude mať vplyv aj samotný výber zábradlia. V tejto veci nájdete v našom obchode veľa možností. Pri výbere interiérových schodov pre váš domov si môžete vybrať typ balustrády prakticky pre akýkoľvek model. To vám umožní dokonale zladiť schodisko aj zábradlie k štýlu vášho interiéru.

Potrebujete poradiť ? Napíšte na  info@dolle.sk alebo nám zavolajte

Kúpte si online