ZAMERANIE SCHODISKA

Schody vyrábame v štandardných rozmeroch, ktoré si môžete prispôsobiť vlastnej miestnosti. To vám umožní vybrať si vysoko kvalitné schody, ktoré budú vhodné pre váš projekt.

Naša ponuka zahŕňa schody vo všetkých veľkostiach, ktoré sa hodia do mnohých konfigurácií. Vďaka tomu môžete nájsť tie správne schody pre váš domov. Nižšie si povieme, aké miery sú potrebné pri výbere schodov DOLLE.


MERANIE VÝŠKY POSCHODIA OD PODLAHY K PODLAHE

Začnite určením výšky schodov. Tu je potrebné zmerať vzdialenosť od dokončenej podlahy spodného poschodia k dokončenej podlahe horného poschodia. Výška od podlahy k podlahe (H). Nájdite schody DOLLE, ktoré sa vám budú hodiť. Pod každým schodiskom DOLLE nájdete presné rozmery schodov v záložke ROZMERY

Napr.: Ak je výška od podlahy po podlahu (V) 260 cm, môžete si vybrať schody s 11, 12 a 13 stoupňami. Viac stupňov poskytuje nižšiu výšku stúpania (S) schodov. Ak chcete pohodlné schody, zvoľte výšku medzi 18-21 cm. Ak však chceme, aby schody zaberali v miestnosti menej miesta, zvoľte vyššie prevýšenie. V tomto prípade budú schody strmšie.


VYBERTE SI TYP SVOJICH SCHODOV

Schodisko závisí od rozmerov miestnosti. Schody s 1/4 zatočením môžu zaberať menej miesta a poskytujú dobrý prístup ku schodom. V ich prípade môžu byť vybavené aj jedným alebo dvoma prídavnými schodíkmi. To má vplyv na zníženie výšky stupňov a komfort používania. Odporúčame výšku 18 až 21 cm.

V záložke ROZMERY (nákresy a rozmery pod každým modelom schodiska) vidíte, koľko miesta vám schody zaberú v izbe.

Typ: Nakreslite schody na podlahu pomocou pásky.


MERANIE OTVORU SCHODISKA

Zmerajte šírku a dĺžku dokončeného montážneho otvoru. Šírka montážneho otvoru (N) určí model schodiska, ktorý bude možné nainštalovať vo vašej miestnosti. Tento rozmer vám tiež povie, akú širokú dieru je prípadne potrebné urobiť. Odporúča sa, aby šírka montážneho otvoru bola aspoň o 7 cm väčšia ako šírka schodiska so zábradlím, ak je zábradlie namontované z jednej strany. Ak bude zábradlie namontované z oboch strán, montážny otvor musí byť aspoň o 10 cm väčší ako celková šírka schodiska so zábradliami.

V prípade točitých schodísk by mal byť rozmer montážneho otvoru tiež minimálne o 10 cm väčší ako priemer schodiska.

Dĺžka montážneho otvoru (M): Minimálna dĺžka montážneho otvoru je taká, ktorá zabezpečuje svetlú výšku minimálne 200 cm medzi dolným okrajom otvoru v strope a schodom, ktorý sa nachádza priamo pod ním.

 

Príklad: Schody so ¼ zatočením – ľavé alebo pravé – príklad zahrnutý v súbore DOLLE DIMENSIONS v záložke NA STIAHNUTIE pre každý model schodiska.

Červená prerušovaná čiara označuje min. dĺžku (M) a šírku (N) montážneho otvoru, ktorá zabezpečí minimálnu vzdialenosť od okraja otvoru po stupeň pod ním.  Min. 200 cm.


MERANIE HRÚBKY STROPU

Zmerajte hrúbku stropu od spodnej časti stropu po úroveň dokončenej podlahy na hornom poschodí. Aby sa zabezpečila správna a bezpečná montáž schodov, hrúbka stropu, na ktorý sa schody montujú, musí byť minimálne: výška (S) + 2 cm. Napríklad v prípade výšky stupňa 20 cm musí byť hrúbka stropu aspoň 22 cm, aby sa správne osadil horný prvok schodiska. Malo by sa tiež pamätať na to, že povrch, na ktorý sú schody namontované, musí byť rovný, stabilný a pevný.

 

Výška schodiska sa meria od úrovne podlahy, kde schody začínajú, po úroveň podlahy, kde schody končia (H), t.j. výška miestnosti + hrúbka stropu (Z). Nezabudnite skontrolovať akékoľvek nerovnosti alebo rozdiely vo výške, ktoré môžu viesť k rozdielom medzi bodom merania výšky a skutočnou vzdialenosťou medzi bodom, kde schody začínajú a končia.


ŠIKMÝ STROP

Šikmé stropy môžu ovplyvniť svetlosť (E) schodiska a koniec balustrády na hornom poschodí.

Typ: Nakreslite tvar schodov na podlahu lepiacou páskou, potom si na stenu vyznačte výšku ďalších stupňov a skontrolujte, či je vzdialenosť (E) dostatočná.