Aranžovanie steny pri schodisku

Pri zariaďovaní nášho domu či bytu sa väčšinou zameriavame na hlavné miestnosti.

Niekedy nám chýba čas a nápady na dolaďovanie detailov, ktoré majú obrovský vplyv na výsledný efekt aranžmánu. Stena vedľa schodov je miestom, ktoré si zaslúži trochu viac pozornosti, aby ste si užili štýlový, módny a krásny efekt. Čo dať na stenu pri schodoch? Ako využiť tento priestor?

Čo dať na stenu pri schodoch?

Stena vedľa schodiska môže byť celkom peknou výzvou aj pre aranžéra. Jednak by mal dokonale ladiť so zvyškom miestnosti, v ktorej sa nachádza a súčasne by mal spĺňať ďalšie požiadavky z hľadiska funkčnosti. Ako využiť jeho potenciál a ako dokončiť stenu pri schodisku, aby bola praktická a estetická?

Pri písaní o aranžovaní takejto steny mi prichádzajú na myseľ dva spôsoby. Na jednej strane stojí za to vziať do úvahy výber dokončovacích materiálov a na druhej strane výber príslušenstva, ktorým môžeme takúto stenu ozdobiť. Preto sme si dnes pre vás pripravili nápady ako dokončiť stenu pri schodoch a ako ju ozdobiť.

Čo dať na stenu pri schodoch?

Rozhodnutie – ako natrieť stenu pri schodisku alebo aké materiály použiť na jej konečnú úpravu, by malo závisieť najmä od štýlu a charakteru zariadenia miestnosti, v ktorej sa schody nachádzajú. Dôležitý je aj model schodov, ktorý si vyberieme. Ak sme sa rozhodli napríklad pre moderné modulárne schody s minimalistickým dizajnom, zdobené napríklad LED osvetlením (model schodiska: SYDNEY), aj štýl steny by mal byť moderný a jednoduchý. Vtedy bude najlepšie fungovať jednofarebná (napr. obľúbená a univerzálna sivá alebo béžová). Farbu náteru je najlepšie zladiť s materiálom schodíkov. Ak sme zvolili stupne s teplým odtieňom dreva, aj farba na stene by mala byť v teplom tóne.

Ako inak dokončiť stenu vedľa schodiska?

Ak ste si naopak do interiéru zvolili kovové točité schodisko (napr. antracitový model CALGARY), stena z bielej alebo klasickej tehly k nemu bude dokonale ladiť. Tento akcent dokáže dokonale zdôrazniť industriálny charakter interiéru. Na stene pri schodisku budú dobre vyzerať aj materiály ako drevo, dekoratívne dlaždice, leštený betón. Pri výbere dbajte aj na to, ktorá stena sa bude ľahšie udržiavať v čistote.

Čo dať na stenu pri schodisku – dekorácie

Ako vyzdobiť stenu v blízkosti schodov efektívne a moderne? Stenový priestor v blízkosti schodiska je skvelým miestom na vytvorenie rodinnej fotogalérie. Rodinné fotografie môžete zobraziť v rámoch rovnakej farby, ale v rôznych veľkostiach. Obrazy a plagáty môžete pekne vystaviť aj na stenu pri schodisku – interiér vďaka nim vždy získa originálnejší charakter. Zaujímavou dekoráciou budú aj veľké, dizajnové hodiny, ktoré upútajú pozornosť.

Ak chcete priestor vizuálne zväčšiť, oplatí sa použiť zrkadlá. Najlepšie budú vyzerať, keď bude stena vedľa schodiska oproti oknu – vtedy budú zrkadlá krásne odrážať svetlo vstupujúce do interiéru. Určite stojí za to venovať určitú pozornosť výzdobe steny pri schodisku, pretože dodá miestnosti jedinečný charakter a zdôrazní štýl celého domu.