DOPRAVA ZDARMA

Výber materiálu je často kľúčovou otázkou pri výbere schodov.

Výber vhodného materiálu pre samotnú konštrukciu schodiska alebo suroviny pre stupne môže rozhodnúť nielen o estetike, ale aj o životnosti a komforte používania daného modelu schodiska. Aké drevo si vybrať na schody? Čo by ste mali zvážiť pri riešení dilemy: jaseňové alebo dubové schody, prípadne smrekové či bukové ?

Smrek, jaseň, buk alebo dub – aké drevo si vybrať na schody?

Schody v našich domoch spájajú poschodia a úrovne. Používame ich každý deň po mnoho rokov. Nie je preto prekvapujúce, že výber správnej suroviny je pre odolnosť schodov mimoriadne dôležitý. Bez ohľadu na to, či zvolíme celodrevené schody alebo tie s kovovou konštrukciou a drevenými stupňami, stojí za zváženie, aký druh dreva zvoliť. Aký strom bude najvhodnejší na schody?

Vnútorné schody do domu môžu byť v skutočnosti vyrobené z rôznych druhov dreva, ak sú správne chránené lakom. Práve vlastnosti daného druhu dreva – jeho tvrdosť a oteruvzdornosť – však budú mať kľúčový vplyv na odolnosť schodov. Najčastejšie sa na výrobu vnútorných schodov do domácnosti používajú materiály ako jaseň, buk, dub alebo smrek.

Konštrukcia schodov musí byť pevná a tvrdá, stupne musia byť oteruvzdorné, pevné a odolné voči vplyvom užívania. Časté používanie schodov nesmie príliš rýchlo ovplyvniť ich vzhľad, preto je pevnosť dreva taká dôležitá. Smrek, buk, jaseň alebo dub na schody? Aké drevo si vybrať na schody? Pozrite sa, aké vlastnosti majú jednotlivé druhy dreva.

Dubové alebo bukové schody?

Najobľúbenejšie druhy dreva na schody sú dub a buk – obe sú tvrdé a odolné voči oderu. Čím sa teda líšia? V spojení s dlhovekosťou je dub považovaný za jeden z najodolnejších druhov stromov. Dubové schodiskové stupne budú teda mimoriadne odolné voči oderu a poškriabaniu a naozaj dlho nenesú žiadne stopy používania.

Dubové drevo sa odporúča na výrobu schodov, ktoré bude intenzívne využívať väčší počet členov domácnosti. Takéto schody im budú slúžiť dlhé roky. Dub je však najdrahší materiál spomedzi pôvodných drevín. O niečo lacnejšou alternatívou je bukové drevo. Je odolný a pevný ako dub. Je však o niečo menej odolný voči vlhkosti. Preto sa na výrobu vonkajších schodov neodporúča používať bukové drevo.

Pri bukových schodoch musíme pamätať aj na ich správnu údržbu. Poďme si teda zhrnúť, aké drevo na schody zvoliť – buk, dub, alebo nebodaj smrek? Smrekové schody budú oveľa menej odolné ako bukové alebo dubové schody. Z tohto dreva sa vyrábajú schody do miest s o niečo menšou premávkou, ako sú napríklad podkrovné schody alebo mlynárske schody. Ich výhodou je nízka cena.

Tam, kde si chceme užiť schody neporušené desiatky rokov a mienime ich intenzívne využívať, je najlepšie zvoliť schody dubové alebo bukové. Ak je naopak kľúčovým kritériom výberu cena, oplatí sa uvažovať o smrekových schodoch.

Aké drevo na schody?

Naša ponuka zahŕňa ako smrekové schody, tak schody s bukovými alebo dubovými stupňami. Nezabúdajte však, že pre odolnosť schodov je dôležitý nielen druh dreva, ale aj jeho kvalita. Naše schody sú vyrobené z masívneho dreva s certifikátom FSC®. Použitie masívneho dreva zaručuje najvyššiu kvalitu spracovania.

V súčasnosti sú na trhu dostupné výrobky z vrstveného dreva. Svojou kvalitou sa však nikdy nevyrovná schodom a stupňom z masívneho dreva. Pred výberom konečného typu schodiska pre váš dom stojí za to zvážiť všetky problémy.

Kúpte si online

Mlynárske schody PARIS – na mieru

Partner na slovensku
POLSTAR, s.r.o.   IČO: 36472158 DIČ: 2020028164 IČ DPH: SK2020028164   Pod Vinbargom 1085 01 Bardejov Info: 0544742427 Email: info@dolle.sk   Schody a zábradlia: Igor Desák: 0918 885 735