DOPRAVA ZDARMA

Tmavá úzka chodba je nočnou morou mnohých malých bytov či domov.

Väčšinou si nevieme s takýmto priestorom poradiť a zariadiť ho tak, aby pôsobil esteticky a nekazil vizuálny dojem z celého domu. Ako rozjasniť úzku chodbu? Aké funkčné a dekoratívne riešenia by sa mali použiť? Pozrite sa, aké tipy sme pre vás pripravili.

Ako presvetliť úzku chodbu – prakticky

Niet pochýb o tom, že tmavé úzke miestnosti nie sú veľmi príjemné pre oči a nemajú pozitívny vplyv na našu pohodu. Často sa však, najmä v trochu starších budovách, kde boli miestnosti oddelené chodbou používali úzke priechody. Používajú sa aj úzke chodby, kde sa počíta každý štvorcový meter.

Ak chceme o niečo väčšiu obývačku alebo kuchyňu, rozhodneme sa pre úzku chodbu. Ak už doma takúto chodbu máme, môžeme zvoliť riešenia, ktoré ju urobia o niečo funkčnejšou a estetickejšou. Úzka chodba sa môže stať ešte problematickejšou, keď v nej potrebujeme navrhnúť schody.

Aj v tomto prípade však vieme zvoliť optimálne riešenie. Ktoré schody si vybrať do úzkej chodby?

Modulárne schody Mini

Keď sme limitovaní priestorom a nechceme, aby schody obmedzovali prístup svetla v danej miestnosti, oplatí sa venovať pozornosť rôznym modelom mini modulárnych schodov. Ich kompaktný tvar a ľahká konštrukcia robia tieto schody určené do malých úzkych miestností. Preto sú ideálne pre úzke chodby, ktoré tvoria funkčné a estetické spojenie medzi podlahami.

 Štruktúra modulárnych schodov pôsobí mimoriadne ľahko a umožňuje voľný tok svetla. Vďaka modulovým a modulárnym mini schodom (výber v závislosti od dostupného priestoru na chodbe) zachováme dojem priestrannosti a ľahkosti aj v úzkej chodbe.

Schody SYDNEY – nastaviteľné schody s osvetlením

Ak sa pýtate, ako rozjasniť tmavú halu alebo chodbu schodmi, vyberte si model schodiska s doplnkovým osvetlením. Môže ísť napríklad o modulárny model schodov SYDNEY. Vyznačuje sa jednoduchým, moderným, ľahkým dizajnom s integrovaným LED osvetlením.

Jedinečný dizajn schodov zvýrazní štýl interiéru a dodá mu pocit ľahkosti. Kľúčové je tu však osvetlenie, ktoré bude doplnkovým zdrojom svetla – tak dôležitým v prípade úzkych, tmavých chodieb či hál. Čo je ešte dôležité pre takéto miestnosti?. Ako rozjasniť úzku chodbu?

Ako presvetliť úzku chodbu – esteticky

Okrem praktických riešení, ktorým sa v prípade úzkych tmavých miestností oplatí venovať pozornosť, je tu ešte niekoľko nápadov, ktoré využijete, ak premýšľate, ako presvetliť tmavú chodbu. Akých?

Kľúčovým problémom je už spomínané osvetlenie. Uistite sa, že máte niekoľko rôznych zdrojov svetla. Okrem hlavného svietidla sa oplatí použiť aj bodové stropné osvetlenie, osvetlenie schodiska alebo nástenné svietidlá – čím viac svetelných bodov, tým lepšie.

Ak na chodbe nemáme prístup denného svetla, oplatí sa zvážiť použitie sklenených dverí, cez ktoré sa do chodby dostane denné svetlo z inej miestnosti – kuchyne alebo zádveria. Využiť môžete aj dekorácie – zrkadlá priestor opticky zväčšia, obrazy na stenách odpútajú pozornosť od úzkej miestnosti.

Ako rozjasniť úzku chodbu – opticky

Kľúčové pri zariaďovaní úzkej chodby sú však optické triky, ktoré môžete použiť. Správne použitie farieb môže byť najúčinnejšie. V úzkych tmavých miestnostiach by sme sa mali zamerať len na svetlé farby – hitom tu bude biela alebo jemná béžová.

Ak chcete chodbu opticky skrátiť, namaľujte bočné steny svetlými odtieňmi a koncovú stenu o niečo silnejšou, tmavšou farbou. Zaujímavý efekt dosiahneme aj maľovaním vodorovných pruhov na bočné steny.

V takýchto miestnostiach sa oplatí zamerať na minimalizmus, takže vymaľovanie stien a stropu v snehobielej farbe, zaujímavá fotogaléria na stene a pekná stojaca lampa – to môže byť jednoduchý recept na usporiadanie funkčného, štýlového a estetického koridoru.

Úzka chodba nemusí byť nepríjemným miestom, ktorým chceme prejsť čo najrýchlejšie.

Kúpte si online

Partner na slovensku
POLSTAR, s.r.o.   IČO: 36472158 DIČ: 2020028164 IČ DPH: SK2020028164   Pod Vinbargom 1085 01 Bardejov Info: 0544742427 Email: info@dolle.sk   Schody a zábradlia: Igor Desák: 0918 885 735