Bezpečný domček pre batoľa – ako zabezpečiť schody?

Každý rodič batoľaťa, ktoré sa plazí a robí prvé krôčiky, sa začína viac obávať o jeho  bezpečnosť doma.

Túžba objavovať domáci priestor a detská energia sú na jednej strane pre rodičov zdrojom radosti, no na druhej strane aj dôvodom úzkosti. Bezpečnosť dieťaťa, ktoré robí prvé kroky na schodoch bez dozoru, môže byť ohrozená. Pád zo schodov alebo vychod z domu na vlastnú päsť môže pre deti predstavovať skutočné nebezpečenstvo. Ako teda zabezpečiť, aby bol váš domov bezpečný pre deti? Ako zabezpečiť schody, východy a krby? V dnešnom vstupe sa pozrieme na zábradlie a ochranu schodov, vďaka ktorým bude môcť pokojne spávať každý rodič.

Detské zábrany – kedy ich použiť?

V bytoch a domoch sa budú hodiť bezpečnostné zábrany, ktoré obmedzia priestor, v ktorom sa dieťa môže bezpečne pohybovať. Môžu byť inštalované na schody alebo do zárubní, ak chceme vylúčiť miestnosť z pohybového priestoru dieťaťa kvôli rôznym nebezpečným predmetom. Pomocou ochrannej bariéry môžeme dieťa oddeliť aj od prístupu k piecke či krbu. Kedy sa oplatí použiť takéto riešenie? Pre zaistenie bezpečnosti batoľaťa a pokojných nervov rodiča sa oplatí nainštalovať ochranné zábrany hneď, ako sa dieťa začne plaziť.

Takáto ochrana je zvyčajne potrebná rodičom do štyroch rokov veku dieťaťa. Neexistuje však striktne stanovená horná veková hranica, pretože psychomotorická koordinácia detí sa rozvíja rôznym tempom. Zábranu je možné demontovať, keď sme si istí, že sa dieťa naučilo napríklad bezpečne používať schody. Rodičia malých prieskumníkov už určite zistili, že aj chvíľkové zmiznutie bábätka z dohľadu môže viesť v domácnosti k drobným nehodám. Preto sa oplatí obmedziť priestor, v ktorom sa dieťa pohybuje samostatne, aby bola zaistená maximálna bezpečnosť.

Detské zábrany – aké si vybrať?

Detské zábrany sú nevyhnutným prvkom výbavy každej domácnosti, kde žije bábätko, ktoré robí prvé krôčiky. Otázkou je len to, aký model si vybrať a čo zvážiť pri kúpe detských zábran, aby bola zaistená maximálna bezpečnosť vášho dieťaťa. Na trhu je dostupných veľa modelov bezpečnostných zábran pre deti. V prvom rade by sme mali dbať na kvalitu spracovania a použitých materiálov. Najčastejšie sú zábrany na tento účel vyrobené z dreva alebo kovu. Obidva varianty budú dobre fungovať v domoch a bytoch, preto by sme si mali vybrať ten správny podľa našich preferencií a štýlu domáceho usporiadania.

Drevená bezpečnostná zábrana

Bezpečnostná zábrana PIA ponúkaná spoločnosťou DOLLE je vyrobená z lakovaného bukového dreva. Vyznačuje sa jednoduchou uzamykacou technológiou – otvoríte a zatvoríte jednou rukou. Túto zábranu môžete zladiť so svojimi schodiskami a zárubňami, keďže jej šírka sa nastavuje od 75,6 do 110,4 cm. Ďalší model bezpečnostnej zábrany je tiež vyrobený z bukového dreva – bezpečnostná zábrana SVEA. Od modelu PIA sa líši predovšetkým systémom montáže.

SVEA je rozperná zábrana pozostávajúca z dvoch častí s niekoľkými otvormi umožňujúcimi nastavenie šírky (od 61 do 101,7 cm). Oba modely sú vybavené drevenými tyčkami s priemerom 16 mm. Vzdialenosť medzi nimi je však iná (v modeli PIA je to 55 mm, v SVEA – 58 mm). Obe zábradlia sú vysoké 70 cm, čo je optimálna výška pre zaistenie bezpečnosti dieťaťa.

Kovová bezpečnostná zábrana

Kovová zábrana skvele poslúži v moderných, minimalistických interiéroch. Model bezpečnostnej bariéry LARS je vyrobený z kovu s práškovým nástrekom. Strieborná zábrana dokonale zapadne do rôznych štýlov interiéru. Najdôležitejšia tu však nie je estetika, ale bezpečnosť a komfort používania. Tento model je tiež vybavený jednoduchým systémom otvárania a zatvárania jednou rukou

Priemer stĺpikov je 8 mm a vzdialenosť medzi nimi je 55 mm. Výška je 68 cm a šírka je nastaviteľná od 74,4 do 113 cm. Všetky zábrany DOLLE zodpovedajú norme EN: 1930: 2011, TÜV SÜD a sú úplne bezpečné pre deti.

Krbová zábrana

Ak naopak potrebujete ochrániť nezvyčajné priechody, široké schodiská či krby, najlepšou voľbou bude zábrana pozostávajúca z ľahko spojiteľných prvkov. U DOLLE takéto požiadavky spĺňa krbová zábrana BEN. Tento model bezpečnostnej zábrany je vyrobený z čierneho kovu a je vysoký 71 cm. Je vybavená systémom ľahkého zatvárania a výborne sa hodí na oddelenie kachlí, krbu, alebo aj ako voľne stojaca ohrádka. Ľahko ho pripevníte na stenu. Môžete ho tiež jednotlivo predĺžiť a pripevniť k stene. Bezpečnostné zábrany sú pre rodičov veľkým pomocníkom pri zaistení bezpečnosti zaneprázdneného a zvedavého batoľaťa.

Detská poistka pre modulárne schody

Je zrejmé, že každé dieťa si skôr či neskôr bude musieť osvojiť umenie lezenia po schodoch, no treba dbať na to, aby toto učenie vždy prebiehalo pod drobnohľadom dospelých. Dokonca aj vtedy, keď je vaše batoľa dostatočne zdatné na to, aby samo liezlo po schodoch, stojí za to použiť dodatočné opatrenia na zaistenie maximálnej bezpečnosti vášho dieťaťa. Máme na mysli bezpečnosť modulárnych schodísk. Umožňujú vám zmenšiť priestor medzi stupňami, čo zabráni tomu, aby sa vaše dieťa pošmyklo medzi stupnicami a spadlo. Najdôležitejšie je, že takéto ochrany môžete nainštalovať po úplnom nainštalovaní schodov.

V ponuke DOLLE je ochrana z kovu s práškovým nástrekom, dostupná v štyroch polomatných farbách (čierna, biela, antracitová a perleťová strieborná). Stačí si teda vybrať farbu a počet ochrán. Pre rovné schody s 10 alebo 11 schodmi a schody DALLAS s ¼ zatočením použite balenie s 20 zábranami. Pre ostatné modulárne schodiská s ¼ a ½ zatočením bude vhodná súprava s 30 ochrannými zábranami. Inštalácia týchto ochrán nebude problém a môže ochrániť vaše batoľa pred nebezpečným pádom.