DOPRAVA ZDARMA

Spájajú poschodia a úrovne, používame ich každý deň, ovplyvňujú estetiku celej stavby – to sú tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa oplatí venovať výberu vonkajších schodov veľkú pozornosť.

Ideálne vonkajšie schody by mali spájať estetické hodnoty s bezpečnosťou a funkčnosťou. Preto by sa mali vždy vyberať podľa špecifickosti budovy a preferencií užívateľov. Vonkajšie točité aj rovné schody dokážu dokonale splniť tieto funkcie. Mali by ste teda zvážiť toto riešenie pri jeho výbere?

Točité alebo priame vonkajšie schody – voľba s ohľadom na estetiku

Pri navrhovaní schodov spájajúcich dom s terasou alebo balkón so záhradou musíme brať do úvahy viacero otázok. Na prvom mieste zvyčajne berieme do úvahy estetiku. Harmonický efekt, ktorý ladí so štýlom fasády a záhrady, dosiahneme voľbou rovných schodov ale aj točitých schodov.

Rôzne modely točitých schodov (dostupné od Dolle sú Toronto a Gardenspin) majú veľký dekoratívny potenciál. Ich sofistikovaný, vretenový tvar pôsobí dojmom ľahkosti a vyzerá originálne. Estetický vzhľad sa však rovným schodom (modely Gardenstep a Gardentop) uprieť nedá. Skvele budú vyzerať kombinovaním úrovní v moderných domoch a budú predstavovať minimalistický doplnok k vonkajšiemu naaranžovaniu. Obe riešenia sú mimoriadne univerzálne a majú množstvo výhod.

Čo nám teda môže pomôcť rozhodnúť sa pre dokonalé vonkajšie schody?

Točité alebo priame vonkajšie schody – výber na základe funkčnosti

Pri výbere vonkajších schodov by sme okrem estetiky mali prihliadať aj na ich funkčnosť. To závisí najmä od očakávaní a preferencií používateľov. Špirálové vonkajšie schody sú skvelým nápadom, keď chcete využiť malý priestor. Na jednej strane sa pohodlne používajú a na druhej strane sú skladné. Ak teda chcete zísť z terasy do záhrady bez prílišného obmedzovania priestoru, hitom budú točité schody.

Točité schody Toronto boli navrhnuté tak, aby na jednej strane zaberali čo najmenej miesta a na druhej strane zaisťovali maximálny komfort používania a bezpečnosť, ale o tom neskôr. Najprv zvážime, či toto riešenie môže mať nejaké nevýhody? Na úrovni projektu musíme vziať do úvahy jeden problém. A síce, či budú schody slúžiť aj ako miesto na prepravu rôznych väčších predmetov do domu. Ak chceme do domu priviesť cez terasu napríklad nábytok a terasu s domom spája točité schodisko, presun nemusí byť veľmi pohodlný.

Ak prepojenie medzi poschodiami vyžaduje  priniesť do domu väčšie predmety, určite je lepšie zvoliť rovné schody. Na rozdiel od vzhľadu, správne profilované a inštalované rovné schody nezaberajú veľa miesta. V ponuke Dolle sú modely priamych schodov ako Gardenstep a Gardentop. Oba umožňujú optimálne prispôsobenie ich výšky potrebám užívateľov. Môžeme si vybrať od 2 do 14 stupňov, pričom dbáme na estetiku aj optimálnu funkčnosť riešenia. Rovné schody sa odporúčajú aj do budov pre starších ľudí alebo ľudí, ktorí sa ťažko pohybujú. Pre takýchto ľudí bude pohyb po takýchto schodoch pohodlnejší a bezpečnejší.

Špirálové a priame vonkajšie schody – odolnosť a bezpečnosť

Bezpečnosť je aspekt, ktorý musíme brať do úvahy bez ohľadu na to, či volíme priame schody alebo točité schody. Stupne na vonkajších schodoch by mali byť vyrobené tak, aby sa zabránilo pošmyknutiu, aj keď je povrch schodov mokrý. Druhou dôležitou otázkou je ich životnosť. Vonkajšie schody sú vystavené meniacim sa poveternostným podmienkam a preto by mali byť voči nim odolné.

Bezpečnosť a odolnosť sú vlastnosti, ktoré odlišujú modely vonkajších schodov Dolle. Spirálové schodiská Toronto a Gardenspin sú vybavené žiarovo pozinkovanou oceľou a stupienkami z perforovanej ocele. V oboch modeloch je bezpečnosť zaručená aj zábradlím s oceľovými stĺpikmi a plastovým madlom. V modeloch rovných schodov (Gardenstep a Gardentop) si zasa môžeme vybrať stupne buď oceľové alebo z plastu vystuženého sklenými vláknami – Trimax®.

Je protišmyková, mimoriadne odolná a odolná voči vode, hmyzu a plesniam. Model schodiska Gardentop vieme optimálne prispôsobiť našim preferenciám z hľadiska komfortu používania – ako z hľadiska počtu stupňov, tak aj ich šírky (80 cm alebo 100 cm). V tomto modeli môžeme použiť aj balustrádu so stĺpikmi a výplň systémom Prova (hliníkové madlo a vodorovné hliníkové tyče ako výplň).

Model Gardenstep môže byť zase doplnený o hliníkové madlo s oceľovými stĺpikmi. Všetky modely vonkajších schodov Dolle sú voľbou pre tých, ktorí oceňujú vysokú kvalitu, odolnosť a bezpečnosť v kombinácii s moderným dizajnom.

Ak stále neviete, aké riešenie zvoliť, spoľahnite sa na odborníkov Dolle, ktorí dizajn vonkajších schodov optimálne zladia podľa vašich predstáv. Firma sa postará o všetko od zladenia schodov cez projekt až po montáž schodov. Ide o rýchle, pohodlné a osvedčené riešenie nielen pre zaneprázdnených ľudí.

Tak nás prosím kontaktujte: info@dolle.sk

Partner na slovensku
POLSTAR, s.r.o.   IČO: 36472158 DIČ: 2020028164 IČ DPH: SK2020028164   Pod Vinbargom 1085 01 Bardejov Info: 0544742427 Email: info@dolle.sk   Schody a zábradlia: Igor Desák: 0918 885 735