Točité schody sú riešením nielen do veľkých priestorov

Hlavnou výhodou točitých schodov je, že sú mimoriadne kompaktné, čo vám umožní ušetriť miesto vo vašom dome alebo byte.

Preto ich najčastejšie využívajú majitelia stredných a veľkých priestorov. Sú však točité schody voľbou len pre domy a dvojpodlažné byty? Pozrite sa, aké možnosti vám točité schodisko poskytne a ako ovplyvní estetiku interiéru. Možno sa oplatí vybrať si ich aj v prípade priestrannej obývačky alebo veľkej predsiene?

Funkčnosť priestoru – točité schodiská v interiéroch

 Malá veľkosť domu alebo bytu pre nás zvyčajne predstavuje veľa výziev. Určite je náročnejšie zariadiť priestor funkčne, keď je priestor obmedzený. Točité schody boli vytvorené s ohľadom na tento problém. Sú ideálne na miesta, kde sa počíta každý štvorcový meter. Aerodynamický tvar točitých schodov a ich ľahká konštrukcia znamená, že nezaberajú príliš veľa miesta ani nezahlcujú interiér. Dobre zapadnú do priestoru aj malej obývačky alebo aj tmavej predsiene. Točité schody sú väčšinou prvou voľbou do miestností, kde nie je priestor na klasické rovné schody. Táto voľba však stojí za zváženie aj v miestnostiach s dostatočne veľkou plochou. Prečo? Tu môže byť hlavnou motiváciou estetika a zladenie so štýlom interiéru.

Estetika interiéru – točité schody v priestranných obytných miestnostiach

Ľahká konštrukcia točitých schodov má mnoho výhod. Okrem už spomínanej kompaktnosti stojí za pozornosť aj dizajn. Točité schodisko dobre zapadne aj do interiéru modernej priestrannej obývačky. Ak plánujete spájať podlahy v centrálnej časti obývačky, hitom môže byť točité schodisko aj preto, že nebude obmedzovať prístup svetla. Mnohí používatelia točitých schodov ich oceňujú aj kvôli ľahkej montáži, ktorá je dôležitá bez ohľadu na veľkosť interiéru.

Nemožno zabudnúť ani na ďalší mimoriadne dôležitý aspekt – estetiku. Točité schody môžeme úspešne použiť v rôznych štýloch usporiadania. Dokonalú harmóniu s interiérom dosiahneme ich začlenením do interiérov v minimalistickom modernom štýle. Dokonale zdôraznia aj atmosféru industriálnych interiérov. Množstvo dostupných modelov a konfigurácií vám však umožňuje prispôsobiť točité schody takmer akémukoľvek štýlu usporiadania. Ľahko ich začleníme do interiérov zariadených v eko, boho alebo klasickom štýle.

Funkčnosť a estetika – točité schody DOLLE

Pri výbere schodov na prepojenie podlaží a úrovní v našich domoch či bytoch sa zvyčajne riadime predovšetkým funkčnosťou. Estetické hľadiská kladieme na druhé miesto. Oplatí sa však pristupovať k týmto dvom aspektom rovnako a zvoliť riešenia, ktoré dosiahnu dokonalú harmóniu medzi estetikou a funkčnosťou. Ponuka DOLLE zahŕňa až 150 možných konfigurácií, ktoré vám umožnia nájsť dokonalé riešenie prispôsobené vašim očakávaniam a potrebám.

Točité schodisko DOLLE CALGARY

Ak hľadáte moderný dizajn, odolnosť a funkčnosť v jednom, venujte pozornosť sérii točitých schodov CALGARY. Uplatnia sa všade tam, kde maximálna výška poschodia nepresahuje 280 cm. Pohodlie používania si môžete prispôsobiť vďaka možnosti nastavenia výšky stupňov (od 20,4 do 23,4 cm). Všetky modely schodov zo série CALGARY sú dostupné v troch variantoch.

Vybrať si môžete aj verziu: priemer 120 alebo 140 cm. V antracitovej verzii nájdete moderný, minimalistický dizajn (štruktúra a balustráda práškovo lakovaná v antracitovej farbe). Môžete si vybrať antracitové stupne alebo si vybrať verziu s multiplexovými stupnicami z buku. Konfiguráciu s týmto typom nášľapov môžete vytvoriť aj v modeli CALGARY White/Silver. Potom ich môžete zladiť s bielou alebo striebornou farbou konštrukcie a balustrády.

Antracitové stupne vytvárajú mimoriadne moderný celok. Točité schody CALGARY sú dostupné aj vo verzii s multiplexnými bukovými stupňami. Kombinácia kontrastných farieb: svetlý buk (stupne) a tmavý antracit (konštrukcia a balustráda) vytvára mimoriadne originálny, štýlový efekt.

Pevná konštrukcia, široké schody a ľahké jednolúčové zábradlie robia schody bezpečnými a funkčnými, ako aj efektívnymi a štýlovými. Bukové multiplexové stupne sú dostupné aj vo verzii CALGARY White/Silver. Tu si môžete vybrať aj farbu konštrukcie a balustrády (biela alebo strieborná).

Točité schodisko DOLLE MONTRÉAL

Modely zo série MONTRÉAL určite oslovia nadšencov interiérov v škandinávskom štýle. Tu si môžete vybrať zo štruktúry v troch farbách: biela, antracitová a šedá. Konštrukcia všetkých modelov je vyrobená z kovu s práškovým nástrekom. Každý variant schodov je dostupný s priemerom 120 alebo 140 cm. Sú oceňované nielen pre svoj moderný dizajn, ale aj pre pohodlie pri používaní, stabilitu a kompaktnosť.

Štandardné schody majú 11 stupňov, ale v sérii MONTRÉAL môžete stupne pridať a výšku nastaviť pomocou dištančných krúžkov. Schody si môžete nastaviť na výšku od 246 cm do 352,5 cm (v závislosti od zvoleného modelu). Pokiaľ ide o prispôsobenie estetiky špecifickosti interiéru, môžete si vybrať z troch druhov materiálu schodov: buk multiplex, buk, dub multiplex. Vzhľad balustrády si navyše môžete prispôsobiť aj svojmu interiéru.

V modeloch Montreal Classic 3, Montreal Classic 4, Montreal Classic 5 sa balustráda skladá z priebežného zábradlia a okrúhlych zvislých stĺpikov. Modely sa líšia počtom stĺpikov. Na druhej strane, ak by sa do vášho interiéru viac hodila balustráda s horizontálne usporiadanými balustrádami, pozrite si model Style 10.

Špirálové schody DUB a BUK – DOLLE COLUMBIA a VEGA

Modely schodísk COLUMBIA a VEGA sú dôkazom toho, že vretenové a točité schody môžu dokonale ladiť s aranžmánmi v klasickom, eko alebo boho štýle. Model Columbia vyniká materiálom stupňov, madiel a podesty – je to masívny dub, olejovaný v Sioux White. Krúžky schodiska a zábradlia sú vyrobené z kovu s práškovým nástrekom v šedej farbe. Na každom stupni schodiska sú 4 stĺpiky. Kombinácia vytvára mimoriadne efektný a elegantný celok.

V modeli VEGA je zasa materiál schodíkov, madiel a plošiny lakovaný, masívny buk. Oba modely schodov s 13 stupňami budú vhodné pre výšku priestoru 315 cm. Rôzne modely a konfigurácie točitých schodov DOLLE vám umožňujú optimálne prispôsobiť schody špecifickosti miestností a vašim vlastným estetickým preferenciám. Stojí za to pripomenúť, že schody v obývacej izbe alebo hale budú mať obrovský vplyv na estetiku a štýl celého interiéru.

Vonkajšie točité schodisko

Kompaktné, pevné točité schody sú tiež skvelou voľbou pre vonkajšie použitie. Vďaka tomu prepojíte svoj balkón či terasu so záhradou bez toho, aby ste zaberali drahocenný priestor. V ponuke DOLLE je model TORONTO, ktorý bude pre túto funkciu ako stvorený. Schody sú vyrobené zo žiarovo pozinkovanej ocele a majú perforované oceľové stupne.

Odolné, bezpečné a pohodlné schody TORONTO je možné použiť v exteriéri aj interiéri. Sú dostupné v troch priemeroch: Ø125, Ø155 a Ø185. Výberom vhodného priemeru schodov a počtu stupňov možno schody upraviť na výšku podlaží od 246 cm do 399,5 cm. Jednoduchá inštalácia, pevné a pohodlné použitie. Špirálové schody sú skvelou voľbou pre vnútorné aj vonkajšie použitie.