DOPRAVA ZDARMA

UŽ VIAC AKO POL STOROČIA POSKYTUJEME NAŠIM KLIENTOM TIE NAJLEPŠIE RIEŠENIA

Spoločnosť DOLLE je rodinný podnik založený Carlom Dollem v roku 1951. Vďaka veľkému nasadeniu a tvrdej práci sa firma DOLLE od predajcu premenila na úspešného výrobcu schodov. Zistite celý príbeh.

MYSLÍME DOPREDU A INOVUJEME

DOLLE BREMEN
PRVÝ PRACOVNÍK
DOLLE Frøstrup, DÁNSKO
SHOWROOM - 1953
Pobočka DOLLE v Brémachu v Nemeckom.
Prvý zamestnanec v DOLLE.
Najmodernejšia továreň na podsrovné rebríky DOLLE v Európe vo Frøstrup, Dánsko.
Prvý showroom DOLLE vytvorený v roku 1953.
1921-1951: ODVAHA A ENERGIA
História spoločnosti DOLLE začína v regióne Sauerland. Zakladateľ spoločnosti Carl Dolle strávil detstvo v Eversbergu so svojím otcom Franzom a bratom Robertom. Rodina spolu prevádzkovala mlyn a pílu, ktoré zabezpečovali údržbu. Carl Dolle sa odmalička učil povinnosti a vytrvalosti v práci.

Carl Dolle po skončení školy pracoval s rovnakou usilovnosťou v banke. Po vypuknutí druhej svetovej vojny v roku 1939 Carl Dolle bol odvedený do armády a v roku 1945 bol zajatý Francúzmi.

Píla v Eversbergu počas vojny neutrpela žiadne škody. To umožnilo rýchly rozvoj podnikania počas povojnového ekonomického rozmachu – teraz ako rodinná firma „Gebrüder Dolle“.

Dopyt po dreve bol veľmi vysoký. Firma sa zamerala na výrobu drevených rebríkov a podkrovných schodov. Výroba narástla do takej miery, že sa rodina rozhodla otvoriť distribučné centrum v Brémach.

Carl Dolle po návrate zo zajatia pracoval ako pokrývač. Koncom 50. rokov odišiel do Brém. Plánoval tam zostať niekoľko dní - zostal navždy.
1951 – 1959: ÚSPECH STREŠNÝCH SCHODOV
Carl Dolle v Brémach nikoho nepoznal a nikto nepoznal jeho. Keď ho otec a strýko požiadali, aby na chvíľu prevzal podnik v Brémach, súhlasil, ale dal si podmienku: „Môžem to robiť, nie ako náhradu, ale navždy.“ Otec a strýko súhlasili a vývoj spoločnosti, ktorý nasledoval, prekonal ich očakávania.

Carl Dolle si vyhrnul rukávy a tvrdo pracoval na rozšírení podnikania. Bol pri všetkých činnostiach, od propagácie produktov, cez obsluhu zákazníkov, až po doručovanie objednávok. Dokonca sa stalo, že dokonca pracoval ako šofér, aby sa materiály zo Sauerlandu do Brém dostali včas. Po večeroch riešil administratívne záležitosti. Jeho úsilie bolo odmenené a spoločnosť Gebr. Spoločnosť DOLLE GmbH rástla rýchlejšie, ako sa očakávalo. V dôsledku toho si Carl Dolle prenajal novú kanceláriu v Brémach-Oberneulande, kde sa dodnes nachádza sídlo spoločnosti. Prijal aj svojho prvého zamestnanca – Fiddiho Boschena. V rovnakom veku sa z nich stali veľmi dobrí partneri a za tie roky úspešne zrealizovali množstvo zložitých projektov. Carl Dolle sa nikdy nenechal odradiť, vždy vytrvalo išiel za svojimi cieľmi.

Počas tejto doby sa Carl Dolle definitívne usadil v Obernewlande a mal veľa priateľov. V roku 1959 sa oženil s Ursulou Knesek a postupne sa jeho podnikanie rozvinulo na rodinný podnik.
1959 - 1980: EXPANZIA DOLLE
Carl Dolle vždy konal podľa svojho presvedčenia. Jedným z nich bolo, že „Bezpečnosť rodiny“ bola najdôležitejšia vec a nesmie sa ohrozovať. Po narodení dvoch synov: Matthiasa (1960) a Stefana (1963) mal Carl Dolle pocit, že spoločnosť rastie príliš pomaly, a tak sa rozhodol pre jej reorganizáciu. Chcel sa postaviť novým výzvam, úspešne ich realizovať a rozvíjať tak svoje podnikanie.

V roku 1970 sa Carl Dolle oddelil od svojho partnera, no zároveň sa rozhodol pracovať na nových produktoch. To bol začiatok DOLLE Kunstoffe. O nový sortiment sa na naliehanie manžela postarala Ursula Dolle.

60. roky boli obdobím intenzívnej práce. Tím pracoval efektívne, s veľkou trpezlivosťou a nasadením.

Po každom úspešnom finančnom roku Carl Dolle plánoval ďalšie vylepšenia alebo ďalšiu etapu rozvoja spoločnosti. Na dovolenke v Južnom Tirolsku začal premýšľať o Švajčiarsku. V roku 1980 bola otvorená ďalšia pobočka spoločnosti.
1980 - 1990: OD DISTRIBÚTORA K VÝROBCOVI
Keď sa pozrieme späť, rodina Dolle súhlasí, že rok 1982 bol pre spoločnosť dôležitým rokom. Na jednej strane si začiatkom 80. rokov 20. storočia získali predajne pre domácich majstrov veľa priaznivcov medzi koncovými zákazníkmi. Na druhej strane sa v Dánsku objavili produkty veľmi podobné tým, ktoré vyrába DOLLE. Nižšie výrobné náklady v Dánsku, nižšie dane a dostupnosť dreva zo Švédska pomohli dánskemu výrobcovi k úspechu. Obe udalosti motivovali Carla Dolleho konať a prevziať iniciatívu. Začal rokovania s dánskym výrobcom a čoskoro podpísal zmluvu o prevzatí dodávok schodov na nemecký trh. Keď jeho dánsky partner o rok neskôr vyhlásil bankrot, Carl Dolle sa rozhodol prevziať výrobný závod a v roku 1982 založil DOLLE A/S vo Frostrup v severnom Dánsku. Carl Dolle opäť urobil vážne rozhodnutie čo malo veľký vplyv na smerovanie rozvoja spoločnosti. Vďaka odhodlaniu a oddanosti sebe a svojej rodine sa z distribútora stal producentom. Aj vďaka tomuto rozhodnutiu sa nedávnymi konkurentmi, ktorými boli reťazce obchodov pre domácich majstrov, stali zákazníci. To úplne zmenilo situáciu spoločnosti.
1990 - 1996: ĎALŠÍ ROZVOJ SPOLOČNOSTI A VYTVORENIE SKUPINY DOLLE
Opätovné zjednotenie Nemecka bolo pre západonemeckú ekonomiku skutočným požehnaním. Týkalo sa to najmä stavebného sektora, pretože výstavba vo východnom Nemecku bola na veľmi zlej úrovni a dávala veľký priestor na akciu. Vďaka tomu sú predajne pre domácich majstrov v tejto oblasti veľmi dobre etablované.

Dopyt po produktoch bol vysoký, no pre obchody to predstavovalo náročnú úlohu zabezpečiť správne množstvo produktov. Výsledkom bolo, že na začiatku 90. rokov bola produkcia DOLLE oveľa vyššia ako desaťročie predtým a obchodné oddelenie v Brémach nielen rozvíjalo spoluprácu s existujúcimi zákazníkmi, ale získalo aj mnoho nových.

V roku 1988 spoločnosť DOLLE uviedla na trh prvé točité schodisko pre domácich majstrov založené na modulárnej štruktúre.

1. januára 1989 sa Matthias Dolle, Carlov najstarší syn, pripojil k otcovej spoločnosti, aby rozvíjal predaj vo východnom Nemecku. Carl a Ursula Dolle zároveň prevzali ďalšiu myšlienku, ktorá sa objavila v dôsledku znovuzjednotenia – presun výroby plastov DOLLE Kunstoffe do východného Nemecka. Nápad sa ukázal ako úspešný. V roku 1993 sa začala výstavba závodu v Bad Köstritz.

Začiatkom roku 1994. do spoločnosti pribudol štvrtý člen rodiny DOLLE. Bol to Stefan DOLLE, Carlov mladší syn. Šéfoval novej továrni na plasty.

O tri roky neskôr Štefan odovzdal vedenie svojmu nástupcovi a sám sa stal konateľom ďalšej novej pobočky spoločnosti - DOLLE Shelving, ktorá bola na medzinárodnom trhu veľmi úspešná.
1996 - 2006: EXPANZIA NA EURÓPSKOM TRHU
Nové milénium prinieslo výrobkom DOLLE medzi zákazníkmi veľkú obľubu. Rozšírenie Európskej únie však vyústilo do prílevu lacnejších produktov z východnej Európy, čím sa nemeckí výrobcovia dostali pod veľký tlak.

Spoločnosť DOLLE zároveň zaviedla do svojho sortimentu drevené mlynské schody.

Zároveň rástlo povedomie o potrebe znižovania výrobných nákladov v spoločnosti, aby vyhovovala požiadavkám meniaceho sa trhu a ďalej sa rozvíjala. V roku 2000. Francois Grimal prišiel do DOLLE A/S s delegáciou z Čínskej obchodnej komory, aby preverili možnosť premiestnenia výroby kovových prvkov. Výsledkom je, že nájde spoločnosť, ktorá je schopná takéto prvky vyrábať. Spolupráca vznikla v roku 2002 a trvá dodnes. V roku 2005 spoločnosť DOLLE otvorila svoju vlastnú továreň DOLLE Industrial Limited v Číne, 100 km od Šanghaja.

Rozšírením Európskej únie vznikla aj možnosť vstupu na nové trhy pre západoeurópskych výrobcov. Z tohto dôvodu v roku 2005 DOLLE založilo novú pobočku so sídlom v Poľsku – DOLLE CEE – zodpovednú za predaj v strednej a východnej Európe. Zatiaľ čo predaj schodov sa medzinárodne rozširoval, DOLLE Kunststoffe rástla a posilňovala sa v Nemecku, vrátane nákupu v roku 2003. spoločnosť distribuujúca plasty z okolia Lehrte pri Hannoveri, ktorá sa špecializovala na technické plasty.
2006 - DNES: ROZVOJ VÝROBY A EXPORTU
V priebehu rokov DOLLE vyvinula aj sortiment zábradlí. Osobitnú úlohu v tomto smere zohrala Dolle Suzhou Industrial Company v Číne, ktorá umožnila vývoj a výrobu zložitých kovových prvkov používaných pri výrobe kovových schodísk a zábradlí.

V roku 2008. DOLLE GROUP sa rozrástla o ďalšiu továreň - tentoraz to bola továreň na drevené prvky na Ukrajine.

V roku 2012. a začiatkom roka 2014 bola otvorená nová predajná pobočka v Spojených štátoch. Vznikla DOLLE NORDIC - pobočka zodpovedná za predaj v škandinávskych krajinách.

Ďalšia pobočka bola založená v roku 2017. britská pobočka.

Posledným veľkým krokom vo vývoji spoločnosti bola akvizícia SOGEM GROUP, ktorá sa uskutočnila na jar 2019. SOGEM GROUP má vlastný výrobný závod v Rumunsku a obchodné zastúpenie v Belgicku s predajom v Beneluxe a Francúzsku.

Dnes je DOLLE lídrom na trhu povalových rebríkov a modulových schodísk v Európe. Svoje produkty vyváža do viac ako 40 krajín nielen v Európe, ale aj do celého sveta vrátane Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Kórey, Spojených štátov amerických a Ruska. Loftové rebríky stále zostávajú vlajkovým produktom. DOLLE ale ponúka aj frézovacie, točité a modulové schody, ako aj unikátny systém zábradlia PROVA.

O výrobu DOLLE sa stará viac ako 430 zamestnancov v továrňach v Dánsku, Číne, Rumunsku a na Ukrajine.

Továreň v Dánsku sa špecializuje na výrobu podkrovných schodov a mlynských schodov.

Továreň v Číne je zodpovedná za výrobu kovových komponentov a systému zábradlia PROVA.

Závod na Ukrajine vo Velykyi Betenznyi zabezpečuje výrobu drevených prvkov z dreva FSC ® , ktoré sa následne používajú v továrni v Dánsku na výrobu podkrovných a mlynských schodov.

Výroba DOLLE v Molide v Rumunsku vyrába modulové a drevené schody.

Každá z tovární sa špecializuje na špecifické úlohy, ktoré tvoria výrobný proces a spolupracuje so širokou a silnou sieťou dodávateľov.

Už viac ako 60 rokov je mottom DOLLE „Bezpečná cesta nahor“. Spoločnosť vďačí za svoj úspech nielen vízii a kreativite Carl Dolle, ale aj oddanosti a odhodlaniu všetkých zamestnancov DOLLE GROUP. Nezabúdame ani na verných zákazníkov, ktorí DOLLE sprevádzali a sprevádzali na jej ceste celé tie roky.
ZISTITE O NÁS VIAC
MÁTE OTÁZKY?
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Potrebujete schody na mieru?
PRODUKTY A FABRIKY
Každá továreň sa špecializuje na špecifické úlohy a technológie a pracuje v úzkej spolupráci so silnou sieťou dodávateľov.
SKUPINA DOLLE
Máme výrobné závody v Číne a na Ukrajine a pobočky v Poľsku a USA. Celkovo koncern DOLLE zamestnáva vyše 400 zamestnancov.
Partner na slovensku
POLSTAR, s.r.o.   IČO: 36472158 DIČ: 2020028164 IČ DPH: SK2020028164   Pod Vinbargom 1085 01 Bardejov Info: 0544742427 Email: info@dolle.sk   Schody a zábradlia: Igor Desák: 0918 885 735
chevron-down